Skip to content

Srodekraju.pl

Leszek Bobrukiewicz – przewodnik po Łodzi, Warszawie, Żelazowej Woli i okolicach

Menu
  • Strona Główna
  • O mnie
  • Oferta przewodnicka
Menu

Warszawska Praga

Wyświetlenia: 375
1 0
Czas czytania3 min, 48 s

Dla mnie – przewodnika po Warszawie i bliższych i dalszych wokół miasta okolicach, to dzień ważny, jeden z najważniejszych…

W dniu dzisiejszym, 10 lutego, mija kolejna, 375 (trzysta siedemdziesiąta piąta), rocznica nadania przez Króla Władysława IV Wazę praw miejskich Pradze, leżącej na prawym brzegu Wisły.

Portret Króla Władysława IV Wazy – Peter Paul Rubens

Zanim to jednak nastąpiło, najpierw kilka słów wprowadzenia, słów nie moich, słów Andrzeja Sołtana…

Andrzej Sołtan – (historyk, varsavianista, muzealnik) 

Mój „guru” – mój przewodnik po „drogach i ścieżkach”, po meandrach historii Warszawy. On tak pisał o Pradze w książce „WARSZAWSKIEJ PRAGI DZIEJE DAWNE I NOWSZE” w rozdziale…

PRAGA W CIĄGU WIEKÓW

„Jest to siedlisko łez! Wszystkie nieszczęścia Narodu gromadzą się w tem miejscu: nie ma wojny któraby tu nie zadała rany, nie ma wypad­ ku któryby na tutejszych błoniach nie pozostawił pamiątki po sobie. Dzieje ludzkości smutny zwiastuję obraz pod niebem Pragi: na jej rów­ ninach spoczywają i człowiek wolny broniący swej ziemi, i niewolnik walczący na rozkaz swego pana. 

Tak w 1835 roku pisał – nie bez racji – pierwszy dziejopis Pragi, emigrant popowstaniowy w Paryżu, Jędrzej Słowaczyński. Nim jednak stała się owym „siedliskiem łez”, miała za sobą Praga stulecia niczym nie zakłóconego rozwoju, będącego rezul­tatem trudu zamieszkujących ją pokoleń, jak i sprzyjających okolicz­ności dziejowych.”

Andrzej Sołtan

…dalej czytamy, że…

„Wspomniana w źródłach w 1432 roku, ale istniejąca bez wątpienia już wcześniej, należała ona do kilkunastu wsi szlacheckich i książę­cych egzystujących na obszarze dzisiejszej prawobrzeżnej Warszawy w okresie późnego średniowiecza. W spokojne bytowanie tych osad większe ożywienie wzniosła dopiero 2 połowa XVI wieku. Wyznacze­nie Warszawy na miejsce odbywania sejmów Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz związana z tym, budowa stałego mostu przez Wisłę sprawiły, że okolice Pragi stały się widownią doniosłych wydarzeń poli­tycznych. W listopadzie 1572 roku, pod Grochowem, doszło do zjazdu senatorów i posłów mazowieckich zwołanego podczas walk o władzę po bezpotomnej śmierci króla Zygmunta Augusta, zaś w kwietniu roku następnego – na polach Kamiona – przeprowadzono pierwszą wolną elekcję, która na tron polski wyniosła Henryka Walezego. Zdarzenia te zwróciły uwagę na atrakcyjność terenów położonych w bezpośred­nim sąsiedztwie Warszawy, u zbiegu ważnych traktów handlowych i komunikacyjnych.”

Andrzej Sołtan

Takie były polityczne ale nie tylko takie początki Pragi…

„Tym, który najwcześniej docenił korzystne usytuowanie Pragi był biskup kamieniecki Marcin Białobrzeski. Informując w 1583 roku Stolicę Apostolską o nabyciu części gruntów praskich uzasadniał ów zakup walorami rezydencjonalnymi tego miejsca w perspektywie spodziewanych, na prawym brzegu Wisły, kolejnych zjazdów szla­ checkich. Za przykładem biskupa poszła rychło zamożna szlachta i magnateria związana z dworem królewskim. Szczególną inicjatywą na tym polu odznaczył się marszałek nadworny koronny Adam Kazanowski, skupiając w swoim ręku w latach 1637-1647 znaczne grunty nie tylko na Pradze, ale i w pobliskim Golędzinowie.” 

Andrzej Sołtan

„Parcelacja terenów praskich doprowadziła do podziału Pragi na Biskupią i Magnacką, nie przeszkodziła jednak w dalszym jej rozwoju. Właściciele obu części, każdy z osobna i na swój sposób, dbali o nale­ żące do nich włości. Z inicjatywy Kazanowskiego powstały na Pradze Magnackiej różne obiekty o charakterze gospodarczym – spichlerze, słodownia, browar, cegielnie, żupa solna. Biskupom kamienieckim zawdzięczała Praga Biskupia wyjednanie u króla Władysława IV praw miejskich oraz wzniesiony w latach 30. XVII wieku kościół i klasztor Bernardynów. Ufundowana przy kościele w 1642 roku, z dotacji ro­ dziny królewskiej, kaplica wzorowana na Santa Casa w Loreto, ze znaj­ dującym się w niej słynącym łaskami wizerunkiem Matki Boskiej, stała się rychło celem licznych pielgrzymek z bliższych i dalszych okolic. O znaczeniu jakie to miało dla powstającego miasteczka świadczy umieszczenie Domku Loretańskiego na jego pieczęci miejskiej. Wraz z klasztorem i siedzibą magistratu praskiego usytuowany był on przy głównej arterii Pragi Biskupiej, którą stanowiła istniejąca do dziś ulica Ratuszowa.”

Andrzej Sołtan

Nastąpił wreszcie rok 1648 a w nim…

Król Władysław IV Waza postanowił i nadał (na prawie magdeburskim) przywilej lokacyjny osadzie  właśnie  10 lutego – nie kre­ował on…

„tworu całkowicie nowego, a jedynie potwierdzał formalnie jej kształtującą się od pewnego czasu miejskość. Miała bowiem Praga Biskupia już przedtem zaczątki samorządu, rozwiniętą sieć ulic i sto­ sunkowo zwartą zabudowę. Podobnym procesom urbanizacyjnym podlegały sąsiadujące z nią Golędzinów i Kamion. Na gruntach tego ostatniego tamtejszy proboszcz Stanisław Skarszewski założył mia­steczko nazwane od jego nazwiska Skarszewem, co z czasem zamie­niono na Skaryszew. Szybki rozrost jurydyki skaryszewskiej sprawił, że status miejski uzyskała ona wcześniej od Pragi, bo w roku 1641. Pomyślnie rozwijające się prawobrzeżne osady tworzyły łącznie znaczne skupisko osadnicze, które Adam Jarzębski, autor przewodni­ ka po mieście wydanego w 1643 roku, przyrównywał nawet – niewąt­pliwie na wyrost – do drugiej Warszawy.”

Andrzej Sołtan

Praga – jako samodzielne miasto – istniała do 1791 roku, ale to już temat na inną opowieść.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

LESZEK BOBRUKIEWICZ
E-mail: kontakt@srodekraju.pl
tel. 666 173 216

  • Facebook
  • Instagram

Ostatnie wpisy

  • Rafał Malczewski w rocznicę… – w 132. rocznicę urodzin
  • 15.09 Juliusz Zarębski – kompozytor – zapomniany – odkrywany…
  • skrzypek, kompozytor, dyrygent – Paweł Klecki w rocznicę urodzin!
  • NOWOWIEJSKI! Feliks Nowowiejski – raz jeszcze!
  • 13.09 – Julian Tuwim

Po kategoriach

  • Bez kategorii
  • Inne zakątki
  • Kartki z kalendarza
  • Łódź
  • Warszawa
  • Żelazowa Wola
  • Facebook
  • Instagram
© 2025 Srodekraju.pl | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme